Honors Recognition

2021 Honors Recognition


(A downloadable PDF is also available.)


Awards are listed in alphabetical order 
according to award name and based on category.

Multiple Discipline Student Awards


Annual Fund Award
For a rising fourth-year student who is well-rounded and demonstrates promise of success

Michaela Brooks (IDES)

Arkansas Chapter of the Mason Contractors Association of America Scholarship (Endowed)
For a well-rounded student in the professional program

Cecellia Musgrove (ARCH)
Matthew King (LARC)

Bob and Virginia Beavers Advance Arkansas Endowed Scholarship
For a student from the Arkansas Delta with a preference given to first-generation students

Olivia Busby (IDES)

Charles C. Hill, Jr. Endowed Scholarship in Architecture and Design
For the rising third-, fourth- or fifth-year student who demonstrates potential in the design professions

Harrison Wade (ARCH)

HFA Designing with Technology Scholarship
For rising third-, fourth- or fifth-year students who demonstrate the use and integration of technology in architectural and interior design through use of illustration, planning and design

Cecellia Musgrove (ARCH)
Jamie Zakovec (IDES)

H.P. Engineering Freshmen Recruiting Scholarship in Design
For a Native American student enrolled in a professional program

Jaxon Jordan (ARCH)

Jim Etter Parker Advance Arkansas Scholarship­ 
For a first-generation Arkansas student who demonstrates academic success

Angelica Williams (IDES)

John G. Williams Scholarship­ (Endowed)
For a student who demonstrates potential in the professions

Cada Fischer (LARC)

John R. and Judy W. Fletcher Endowed Scholarship
For the student who demonstrates potential in the professions

Landyn Green (LARC)

Kevin and Stephanie Wilcox Advance Arkansas Endowed Scholarship
For the student who demonstrates academic success, with preference given to first-generation students

Kobee Wade (LARC)

Linda Ruth Kirk Award in Architecture and Design
For an architecture or interior design student entering his or her third, fourth or fifth year, with preference given to students residing in Mississippi or Tennessee

Sewon Park (ARCH)

Michael Buono Scholarship for Sustainable Architecture (Endowed)
For a rising fourth- or fifth-year student who demonstrates ardent interest in sustainability

Zane Colvin (LARC)

Professional Advisory Board Scholarship (Endowed)
For final-year students who exhibit hard work, perseverance, dedication and potential for success in the profession

Harriet Morrison (ARCH)
Rodrigo Carrillo (LARC)
Lily Shore (IDES)

Pryor Award for Leadership in Architecture and Design
For rising second-year students who display superior commitment, thoughtfulness and leadership vision in the school and university

Emily Kloostra (ARCH)
Sophie Forrer (IDES)
Maisi Kennedy (LARC)
Raphael Nelson (LARC)

University of Arkansas Presidential Scholarship±
For the student with a high academic record from the school

Benjamin Ebbesmeyer (ARCH)

Wallace Caradine Memorial Scholarship**
For the rising third- or fourth-year student(s) who graduated from a high school located in the Arkansas Delta

Alan Castro (ARCH)
Jyah Smith (ARCH)

Architecture Student Awards


BRR Architecture, Inc. Award
For a rising fifth-year student with a high grade point average

Jala Jones

Crossland Construction Company, Inc. Scholarship (Endowed)
For a rising third-, fourth- or fifth-year student pursuing a Bachelor of Architecture

Leopoldo Zepeda

Cyrus Sutherland Historic Preservation Alliance Scholarship Award Fund
For the student in the architecture or the architectural studies program who has demonstrated interest in historic preservation

Nate Cole
Devin Tabor

Ernest N. Pettit Jr. Memorial Scholarship  
For the architecture student with the highest scholastic average entering the third year of professional training

Karsen Koziol

Fort Smith Section of the Arkansas Chapter of the AIA Scholarship
For the student scholar who is a resident of the Fort Smith metropolitan area

Brock Harper

Frank Naylor Memorial Scholarship Fund
For an outstanding student in third-year design

Milo Barnes

Herbert Thomas Memorial Scholarship
For a student with outstanding test scores

Zane Colvin

Howard S. Eichenbaum & Frank J. Erhart Memorial Scholarship
For the architecture student with the highest scholastic average entering the final year of professional training

Benjamin Ebbesmeyer

Irving N. Hepner Memorial Scholarship
For the third-year student who exhibits potential for success in the practice of architecture

Mark Johnson

Jeff and Carole Klugh Shannon Scholarship in Architecture*
For the architecture student who graduated from an Arkansas high school

Jyah Smith

Jerry and J. C. Wilcox Endowed Scholarship
For the third- or fourth-year student with a proven academic record and dedication to the community and campus

Benjamin Ebbesmeyer

Jim Etter Parker Endowed Scholarship in Architecture
For the rising third-, fourth- or fifth-year student who exhibits proven academic success

Chloe Devecsery

MCALM Book Award
For a student entering the second, third or fourth year of the program, to assist with the expenses of books and supplies; preference given to non-traditional students

Alexander White

Noland Blass Jr. Award
For a student who shows academic strength and potential in the profession

Gabriella Meith

Northwest Section, Arkansas Chapter, AIA Scholarship
For the members of AIAS who have performed willing service to the school and its students

Olivia Harris
Jaxon Jordan

Open Studio Architecture Scholarships in Architecture and Design
For rising third-year students, to assist with educational expenses

Lauren Danley
Kerrigan Servati

Pella Scholarship for Architecture Design Excellence**
For a rising fourth- or fifth-year students who demonstrates dedication and hard work

Conley Lents

Ralph O. Mott Scholarship (Endowed)
For a rising fourth-year architecture student with successful records in courses other than design

Leo Zepeda

Robert S. Laser Endowed Scholarship
For an Arkansas high school graduate who demonstrates dedication and hard work

Enelyn Hernandez

Sid Frier Memorial Scholarship
For a student in the department of architecture with a high scholastic record

Gabriella Meith

Valerie Turnage and Todd Tucker Memorial Scholarship (Endowed)
For the AIAS member(s), selected by peers, who have devoted numerous hours to school activities and service to fellow students

Lauren Dillon 
Kyra Vreeland

William M. Evans Endowed Scholarship
For an architecture student who has a strong work ethic and demonstrated commitment to the field of architecture

Crystallyne Landram

Wittenberg, Delony & Davidson, Inc. Endowed Scholarship
For a rising second-year architecture student with a strong academic record and promise of success

Nathaniel Izard

Architecture Program Book Awards
For students with intellectual curiosity and high academic performance in each year of the professional program

First year: Jake Cocke, Casey Hanauer, Sarah Kersey and Emily Kloostra 
Second year: Asher Ayati, Raquel Gamboa and Caitlyn Reilly 
Third year: Diego Ayala, Hannah Blang and Andrew Popp
Fourth year: Evan Roberts
Fifth year: Daniel Barker, Keturah Bethel, Emily Cross, Rachel Cruzan, Shavanna Dean, Allie Destefano, Hannah Gray, Callie Harris, Kinley Matthews, Jessica Maynard, Bailey Peairson, Saba Rostami-Shirazi, Stone Taylor, Genoveva Vazquez and Sarah Wood

Interior Design Student Awards


Andrew A. Kinslow Interior Design Scholarship
For a third- or fourth-year interior design student from Arkansas who is interested in commercial design and has a high grade point average

Darby Jenkins

Interior Design Foundation Scholarship
For students who demonstrate academic achievement and show promise in the discipline

Madison Laxton 
Rachel McFarland
Sayde Taggart

William Stephen Lair Design Scholarship
For a rising second-, third- or fourth-year student who demonstrates high academic standards and shows academic promise

Angelica Williams

Interior Design Book Awards
For students with intellectual curiosity and high academic performance in each year of the professional program

First year: Macy Duncan, Mary Newberry and Lacey Oxford
Second year: Maya Fallows, Krista Hunt, Audrey Pace and Skylar Struck
Third year: Jessica Fraley, Brian Gutierrez, Madelyn Oakley and Audrey Wolz
Fourth year: Maggie Jones, Reagan Wiggins and Elizabeth Willis

Landscape Architecture Student Awards


E. Lynn Miller Creative Writing Award
For the student who demonstrates creative writing as it relates to Landscape Architecture

Matthew King

Judy Byrd Brittenum Cultural Landscape Award
For the student who demonstrates interest in the study of cultural landscapes including cultural sustainability, historic preservation, history and/or cultural landscape documentation

Rebekah Crowley

LandPlan Consultants Scholarship (Endowed)
For the landscape architecture student who shows academic strength and great potential in the profession

Charles Goodgame

Maple Hill Garden Club of Fayetteville Award
For a third- or fourth-year landscape architecture student of high promise

Hagen Rushing

Neil Hamill Park Endowed Scholarship
For the third- or fourth-year student who has demonstrated improvement in design ability

Aaron Schlosser

Phillips Family Scholarship
For a well-rounded student within the applications of landscape architecture

Emily Booth

Verna C. Garvan Graphic Book Award
For the landscape architecture student who demonstrates the highest ability in information design, graphic design and presentation renderings including plans, sections, perspectives and other drawing types

Joshua Braden
Cada Fischer

Arkansas ASLA Student Chapter Book Award
Awarded to a first- or second-year ASLA student member showing great interest in advancements in the field

Rylee Loerts

Flower, Garden and Nature Society of Northwest Arkansas Book Award
For a landscape architecture student who, through studio work, demonstrates an interest in and commitment to sustainability through the use of planting design and specification

Winifred VanLandingham

Landscape Architecture Book Awards
For students with intellectual curiosity and high academic performance in each year of the professional program

First year: Brady Taylor
Second year: Jessica Shearman and Hunter Waters
Third year: Kobee Wade
Fourth year: Alexis Hall

Students Enrolled in the Honors Program


Samuel Hunter Adkisson
Alyssa Noelle Baker
Bradley Cole Baker
Daniel Brent Barker
Callie Barnett
Mary Beth Barr
Emily Belin
Shiloh Isaiah Bemis
Isaak James Benchoff
Noah Harrison Berg
William Geary Berry IV
Victoria Renee Best
Avery Caroline Boland
Jenna Elizabeth Bourgeois
Joshua Miller Braden
Angela Claire Brown
Chloe Buckner
Faith Carnie
Isai Castaneda
Brendan Drew Chucci
Jake Cocke
Nate Matthew Cole
Zane Stanley Colvin
Taylor Deann Conover
Ella Cook
Alexander Cooper
Elizabeth Ann Corbitt
Gabrielle Crampton
Tatem Criner
Nathan Crofts
Rachel Lauren Cruzan
Logan Brooke Cully
Seth Cutlip
Lauren Danley
Jared Ross Davenport
Gabriel De Souza Silva
Chloe Lien Devecsery
Hattoe Douglas
Benjamin Gerard Ebbesmeyer
Carson Ewing
Maya Fallows
Sophie Forrer
Max Frank
Vincent Gemmiti
Hannah Renee Gray
Catlin Elizabeth Hagedorn
Sarah Halldorson
Virginia Hammond
Casey Hanauer
Madison Harper
Jackson Harris
John Ryan Harris
Olivia Jane Harris
Kayla Marie Hart
Samantha E. Hernandez
Kayla T. Ho
Artemis Thayer Hogue
Alexander Thomas Hood
Bailey Hopkins
Emma Hughes
Nicholas Hurley
Eden Isbell
Nathaniel Izard
Adrianna Jarrett
Anna Elizabeth Jeane
Carson Jenkins
Chloe Jones
Mason Paul Keener
Maisi Kennedy
Sarah Nicole Kersey
Jacob Key
Matthew King
Emily Kloostra
Avery Lake
Lauren Mae Lamker
Crystallyne J. Landram
Eli James Lawson
Conley Nichole Lents
Nikki Lin
Gabriella Nichole Lucarelli
Connor Majewski
James Mcginn
Carlee Alexis McGuire
Thomas Miskin
Jennifer Ai-Linh Morehart
Katie Mulloy
Kaitlin Jean Musgraves
Cecellia Grace Musgrove
Sarah Christine Myane
Raphael Johannes Nelson
Lacey Oxford
Megan Paul
Jacob Montgomery Peery
Rachel Poole
Andrew Nikolaus Popp
Isabel Provisor Lemery
Kristin Emily Rapach
Julia Razer
Kristin Emily Rapach
Julia Razer
Kaitlyn Maire Rhinehart
Myles John Richter
Cameron Christopher Riffle
Clayton Lynn Roberson
Thomas Rohrbach
Kirstin E. Rouse
Tania Camila Salgueiro Ponce de Leon
Jennifer Sandoval-Salinas
Aaron Thomas Schlosser
Michael Blu Schmidt
Austin Seay
Jacob Austin Seddelmeyer
Kerrigan Servati
Jessica Taylor Shearman
Lily Katherine Shore
Anindhitha Sudhakaran
William Henry Tack
Avery Alexander Townsell
Maddox Alan Townsend
Sophia Underwood
Catherine MacKenzie VanHoose
Andrew Brycen Verkler
Kelsey Vogel
Kyra Breanna Vreeland
Kobee Mac Wade
Brooke Ashley Warden
Alexander White
Emily Ann Wilcox
Grant Detjen Wilson
Matthew Tyler Wilson
Natalie Elizabeth Wish
Mason Woodward
Emily Wright
Hayden Wyrick
Jamie Lynn Zakovec
Wenjie Zhu

Honor Society Member Recognition


Sigma Lambda Alpha Recognition
New Member Recognition
National honor society for landscape architecture students

Hunter Adkisson
Joshua Braden
Keaton Brock
Zane Colvin
Amanda Davidson
Max Frank
Aaron Schlosser
Winifred VanLandingham
Kobee Wade

Tau Sigma Delta Recognition
New Member Recognition
Honorary society for architecture and landscape architecture and the allied arts

Milo Barnes
Isaak Benchoff
Noah Berg
Madison Boddington
Nate Cole
Zane Colvin
Alexander Cooper
Chloe Devecsery
Lauren Duran
Jessica Fraley
Lauren Hannan
Derek Jebsen
Lauren Lamker
Conley Lents
Chaz McRae
Ella Miller
Madelyn Oakley
Megan Paul
Myles Richter
Cameron Riffle
Nicole Riggs
Anindhitha Sudhakara
Avery Townsell
Abigail Vaught
Kyra Vreeland
Kobee Wade
Brooke Warden
Ashton Wilson 
Grant Wilson
Jamie Zakovec

Architecture Academic Honors and Achievements


AIA Henry Adams Medal
For the first-ranked, final-year architecture student in recognition of scholastic achievement, character, leadership and promise of high professional ability

Daniel Barker

Barbara C. Crook Medal
For the final-year student who has achieved the highest record in coursework in the architectural technology group

Terrinique Bullard

C. Murray Smart Medal
For the final-year architecture students with the highest scholastic record in the study of history and theory of architecture

Kirstin Rouse

Edward Durell Stone Medal
For the final-year architecture student with the highest overall grade point average in design studio work

Daniel Barker

Herbert K. Fowler Medal
For the third-, fourth- or fifth-year architecture student who demonstrates outstanding hand drawing skills, excellent conceptualization of interior spaces and volumes, especially as they relate to human interaction, and successfully incorporates classic principles of proportion and balance into the design of modern architecture

Sarah Little

John G. Williams Joy of Architecture Medal
For the graduating senior who exhibits a devotion to the profession and a positive work ethic, and who demonstrates promise of professional success

Callie Harris

Mariana Van Rensselaer Medal
For the senior student in the architectural studies program who has achieved excellence in attaining a liberal education with focus on architecture and its allied disciplines

Ella Miller

Mort Karp Medal
For the fifth-year student who has demonstrated the greatest concern for social, cultural and behavioral issues as they relate to design

Shavanna Dean

Interior Design Academic Honors and Achievements


Interior Design Medal of Excellence
For the first-ranked, final-year interior design student in recognition of scholastic achievement

Peyton Kelley

Interior Design Medal of Excellence in Material Exploration
For the first-ranked, final-year interior design student ihas demonstrated curiosity, research capabilities, creativity and sophisticated application of materials in studio design projects

Catherine Grace Blasi

Landscape Architecture Academic Honors and Achievements


Verna C. Garvan Medal
For the senior student of landscape architecture who, through performance in the studio sequence, has demonstrated outstanding design ability

Max Frank

Fay Jones School Academic Honors and Achievements


Alpha Rho Chi Medal
For the final-year student who has shown leadership ability, performed willing service for the school and demonstrated promise of professional merit through attitude and personality

Terrinique Bullard (ARCH)

Michael J. Buono Sustainability Medal
For the final-year students who have demonstrated the greatest concern in design studios, cognate courses and the community for environmental, ecological and energy conservation issues

Lillyan Priest (LARC)
Kayla Ho (ARCH)

Senior Scholar
For the graduating senior from the Fay Jones School of Architecture and Design with the highest grade point average

Daniel Barker (ARCH)


Awards are for 2021-2022

ARCH = Architecture
LARC = Landscape Architecture
IDES = Interior Design

±Special Honors
* New awards for 2021-2022